Cilvēktiesību izglītība

Jauna sadaļa tēmā Cilvēktiesību institūcijas - Eiropas Savienības tiesa

Cilvēktiesību gids ir sabiedrībai tiešsaistē brīvi pieejama cilvēktiesību izglītības un pašpalīdzības platforma. Tās mērķis ir palīdzēt iedzīvotājiem izprast cilvēktiesības dažādās dzīves situācijās, skaidrojot tās caur tēmām. Gids ne tikai palīdz iepazīt cilvēktiesības un izprast to pamatjautājumus, bet arī novērtēt, vai radies iespējams cilvēktiesību pārkāpums un kā rīkoties. Gids ir arī vērsts uz profesionāliem lietotājiem, kuru darba pienākumi saistīti ar cilvēktiesību piemērošanu. Tas kalpo arī par palīglīdzekli cilvēktiesību apguvē studentiem un cilvēktiesību pasniedzējiem.

Gidam pievienots jauns papildinājums tēmā Cilvēktiesību institūcijas. Tēma papildināta ar sadaļu Eiropas Savienības Tiesa. Tajā tiek skaidrots, kas ir Eiropas Savienības Tiesa, kādi ir tās mērķi un uzdevumi un kādā veidā tā funkcionē un pilda savus pienākumus. 

Eiropas Savienības Tiesa ir Eiropas Savienības tiesu iestāde, kuras uzdevums ir nodrošināt Eiropas Savienības tiesību vienotu piemērošanu un interpretāciju. Eiropas Savienība savā sākotnējā veidolā tika radīta galvenokārt ar ekonomiku saistītu mērķu sasniegšanai, taču attīstoties nav aprobežojusies tikai ar tiem un citstarp ir pilnībā apņēmusies aizsargāt cilvēktiesības. Šis mērķis ir uzsvērts vienā no tās dibināšanas līgumiem. Turklāt Eiropas Savienība 2009. gadā pieņēma Eiropas Savienības Pamattiesību hartu un piešķīra tai vispārsaistošu spēku. Hartā nostiprinātās cilvēka pamattiesības tiek aizsargātas arī kā vispārējie Eiropas Savienības tiesību principi.

Valsts tiesnesis vienmēr ir pirmais no tiesnešiem, kas piemēro Eiropas Savienības tiesības, un šāda kārtība ir balstīta uz Eiropas Savienības tiesību prioritātes un tiešās iedarbības principiem.Tomēr personas var vērsties Eiropas Savienības Tiesā ar īpašu prasību.

Jāpatur prātā, ka Eiropas Savienības Tiesa izskata tikai ar Eiropas Savienības tiesībām saistītus jautājumus. Tātad persona nedrīkst nedz atsaukties uz, nedz arī apstrīdēt tādu valsts iekšējo tiesību aktu, kas nav saistīts ar Eiropas Savienības tiesību aktiem.

Jaunais tēmas papildinājums akcentē Eiropas Savienības Tiesas nozīmi un to, kā tā nodrošina cilvēktiesību aizsardzību.

Šajā tēmā atrodama arī informācija par dažādām citām cilvēktiesību institūcijām gan nacionālajām, gan starptautiskajām: 

  • Tiesībsargs
  • Satversmes tiesa
  • Eiropas Cilvēktiesību tiesa
  • Eiropas Savienības Tiesa
  • ANO Cilvēktiesību komiteja

Cilvēktiesību Gidā pieejamas arī tādas tēmas kā izteiksmes brīvība un plašsaziņas līdzekļi, taisnīga tiesa, kā arī citas tēmas par aktuāliem jautājumiem. Gids arī sniedz informāciju par institūcijām un organizācijām, kas aizsargā cilvēktiesības Latvijā un Eiropā, īpaši skaidrojot indivīdu iespējas tajās vērsties pēc palīdzības.

Cilvēktiesību gidu veido nevalstiskā organizācija Baltic Human Rights Society sadarbībā ar partnerorganizācijām. To finansiāli atbalsta  Ziemeļu Ministru padomes izglītības programma Nordplus, Eiropas Savienības Erasmus+ programma un Aktīvo Iedzīvotāju fonds, un tam piešķirta Latvijas Republikas tiesībsarga un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas patronāža.