Cilvēktiesību izglītība

Cilvēktiesību gids 2023. gada atskats

Cilvēktiesību gids ir projekts, kura mērķis ir izglītot un informēt cilvēkus par savām tiesībām, attīstot uz plašākām sabiedrības grupām vērstu, universālu, koncentrētu un vienkāršu tiešsaistē pieejamu cilvēktiesību pašpalīdzības un izglītības platformu – Cilvēktiesību gids. Tā apvieno uz cilvēku vērstu saturu un vizuālās izglītības elementus, lai veicinātu uztveri un mācīšanos.

Cilvēktiesību gids 2023. gada laikā tika paplašināts un papildināts ar jaunu saturu gan Latvijā, gan partnervalstīs. Ļoti būtiski izcelt, ka 2023. gada laikā Cilvēktiesību gida kopienai pievienojās 4 jauni partneri, tādējādi padarot Gidu pieejamu arī Francijā, Gruzijā, Ukrainā un Moldovā. 

Latvijas Gidam tika izstrādātas un pievienotas jaunas tēmas “Pilsoniskā līdzdalība”, “Veselība” un “Cilvēktiesību ierobežojumi” , kuras ir īpaši nozīmīgas pandēmijas seku radītajos apstākļos. Tāpat tika izstrādātas un publicētas jaunas tēmas "Migrācija un patvērums" un "Cilvēktiesību institūcijas - Eiropas Savienības tiesa". Vairākām tēmām tika izstrādātas padziļinātas sadaļas, kas ietver arī jaunas, adaptētas un tulkotas tēmas, un jaunus Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumu kopsavilkumus. 

Gida tiešsaistes platforma tika izveidota un darbojas tiešsaistē kopš 2016. gada. Šajā laikā ievērojami audzis tās satura apjoms, iesaistīto partnervalstu un lietotāju skaits. 2023. gadā tika uzsākts darbs pie jaunas platformas un datu vadības sistēmas izstrādes, visu Gida tēmu un cita satura migrācijas un pārbaudes. Jaunā platforma pieejama partnervalstīs jau ar 2023. gada novembri, bet Baltijas valstīs, t.sk. Latvijā tiks atklāta 2024. gada pirmajā pusē.

Gids tiek aizvien vairāk integrēts apmācību programmās formālās un neformālās izglītības ietvaros, piemēram, iekļauts kā mācību resurss Latvijas Universitātes mācību programmās un izmantots studentu un pētnieku zinātniskajās publikācijas un pētījumos dažādās pasaules valstīs, iekļauts Latvijas Republikas Valsts izglītības satura centra materiālos vidusskolām, citu ministriju un izglītības institūciju izglītības materiālos, starptautisku organizāciju ziņojumos par Latviju un cilvēktiesībām kopumā u.c.

Cilvēktiesību gida izstrādes koordinēšanai un ekspertu apmācībai 2023. gadā tika organizētas 2 darba grupas - Tbilisi, Gruzijā un Zagrebā, Horvātijā - ar visu Gida partnervalstu pārstāvju piedalīšanos.

2023. gada laikā ievērojami audzis Gida mājaslapas satura apjoms, iesaistīto partnervalstu un lietotāju skaits un lai nodrošinātu atbilstošu platformas darbību, mājaslapā tika veikti būtiski funkcionāli un vizuāli uzlabojumi.

2023.gadā tika turpināta Gida publicitātes un atpazīstamības aktivitāšu īstenošana un paplašināšana. Lai sasniegtu lielāku daļu sabiedrības, gida sociālo mediju platformas tiek aktīvi pielietotas! Šajās platformās – Instagram un Facebook - notiek regulāra Gida satura izplatīšana. 

Cilvēktiesību gida satura paplašināšanas un publicitātes aktivitāšu rezultātā Gida apmeklētāju un lietotāju skaits 2023. gada laikā ir pieaudzis. Salīdzinot visu valstu platformas, Latvijas lapā tika vērots visaugstākais apmeklētāju skaits.

Cilvēktiesību gidu veido nevalstiskā organizācija Baltic Human Rights Society sadarbībā ar partnerorganizācijām. To finansiāli atbalsta  Ziemeļu Ministru padomes izglītības programma Nordplus, Eiropas Savienības Erasmus+ programma, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija un Aktīvo Iedzīvotāju fonds. Gidam piešķirta UNESCO Latvijas Nacionālās komisija, kā arī Latvijas, Francijas un Moldovas Tiesībsargu patronāža.