Konference

ES Pamattiesību aģentūra atbalsta nacionālās cilvēktiesību aizsardzības institūcijas

BHRA un ES Pamattiesību aģentūras (FRA) sadarbības ietvaros 21.-22. februārī BHRS vadošā pētniece Daina Celma piedalījās konferencē Briselē, ar ko noslēdzās FRA īstenotais projekts nacionālo cilvēktiesību aizsardzības institūciju atbalstam. Tas tika īstenots ar EEZ un Norvēģijas grantu finansiālu palīdzību, un tā uzdevums bija stiprināt nacionālo cilvēktiesību aizsardzības institūciju kapacitāti Eiropas Savienības tiesību jomā, īpaši koncentrējoties uz Eiropas Savienības Pamattiesību hartas piemērošanu.

Projekta partneri bija Bulgārijas, Horvātijas, Kipras, Latvijas, Polijas, Slovākijas un Slovēnijas nacionālās cilvēktiesību aizsardzības institūcijas, kā arī Eiropas nacionālo cilvēktiesību aizsardzības institūciju tīkls (ENNHRI), kas izstrādāja un īstenoja dažādas aktivitātes. To mērķis bija sekmēt Eiropas Savienības Pamattiesību hartas piemērošanu nacionālā līmenī un attīstīt ziņošanu par tiesiskuma jautājumiem. Aktivitātes ietvēra apmācības tiesnešiem un citiem juridiskās profesijas pārstāvjiem, ceļvežu izstrādi, diskusijas politikas veidošanas līmenī u.c. 

Arī projekta partneri no Latvijas – Tiesībsarga biroja darbinieces Kristīne Pakārkle un Ruta Siliņa – informēja par īstenotajiem pasākumiem, tajā skaitā organizētajām apmācībām un sociālo diskusiju ciklu “Piešķil savu empātiju!” Raidījumu cikls radošā veidā veicina diskusiju sabiedrībā par dažādiem diskriminācijas aspektiem.

Konferences laikā tika prezentēti projekta partneru organizēto pasākumu rezultāti, kā arī aplūkoti trīs tematiskie bloki: nacionālo cilvēktiesību aizsardzības institūciju loma Eiropas Savienības Pamattiesību hartas praktiskajā piemērošanā; Eiropas Savienības Pamattiesību hartas piemērošana un tās ievērošanas uzraudzība Eiropas Savienības fondu ieviešanā un nacionālo cilvēktiesību aizsardzības institūciju loma ziņošanā par tiesiskuma jautājumiem.

Konferences ietvaros tika secināts, ka nacionālajām cilvēktiesību aizsardzības institūcijām ir centrāla loma Eiropas Savienības pamattiesību standartu iedzīvināšanā, tās ir iesaistāmas Eiropas Savienības fondu ieviešanā un tiesiskuma stiprināšanā. Lai to nodrošinātu, valstīm ir jāstiprina šo institūciju finansiālā un cilvēkresursu kapacitāte, kā arī jāveido regulāra un sistemātiska sadarbība. Savukārt Eiropas Komisijai jāveicina dažādu valstu nacionālo cilvēktiesību aizsardzības institūciju sadarbība un iesaiste. Konferences ietvaros tika prezentēts arī Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūras izstrādātais ziņojums “ES fondi: Pamattiesību ievērošanas nodrošināšana.”

FRA